Koulun portaat

 

Vuosi sitten Joensuun kaupunki polkaisi käyntiin kylien ehostushankkeen. Itse olin meidän kylämme osalta vaikuttamassa kunnostettavaan/rakennettavaan kohteeseen ja vastasin ideoinnin tuloksena tulleen oleskelupaikan suunnittelusta. Suunnittelun lähtökohtana oli miljööseen istuvuus ja halu tuoda kohteeseen pala kylän historiaa. Ideoiden paukahdellessa otsalohkosta toiseen, tuli mieleeni vanhan koulumme kiviportaat. Kiviportaat oli jouduttu purkamaan esteettömyys syistä ja kivet olivat odottaneet joitakin vuosia parempaa käyttöä. Kaupungin isät luovuttivat kivet hankkeen käyttöön ja suunnitelmassani ne pääsivät reunustamaan istutusalueen toista reunaa. L-muotoinen istutusalue muodostaa kehykset oleskelualueelle, jossa sijaitsee penkkiryhmät ja toripöydät sekä istustusalueen reunassa olevat penkit. Penkkirivistön ja kivimuurin väliin jäi runsaasti tilaa monivuotisille istutuksille. Kasveja valitessa oli ykköskriteerinä kestävyys, mutta halusin joukkoon myöskin perinteisiä kasveja. Perennojen lisäksi istutusalue saa kesäisin lisäväriä kaupungilta saaduista kesäkukista. Ensi viikolla pääsen istuttamaan kesäkukat ja samalla pääsen katsomaan miten viime kesän istutukset ovat innostuneet kukkimaan, jokohan pionitkin innostuisivat kukkimaan.koulunportaatkoulunportaat2Tällaiset hankkeet ovat kyllä kivoja asukkaille ja mielenkiintoinen se oli myös itselleni. On ollut ilo huomata, kuinka paljon oleskelupaikalle on ollut käyttöä.